Telefon:+90 532 257-2482
Email:mehmetdetay57@gmail.com
Takip edin:

Parke

2021-12-22Detaysan Yapı
parke.jpg

Parke

Yer Döşemelerinin Uygun Çözümleri Olarak Parke

Parke, yer döşemelerinde kullanılan bir kaplama çözümüdür. Eski zamanlarda yer döşemesi için kullanılan marleyler ve kalebodurlar yerlerini artık parke döşemelere bırakmıştır. Yer döşemesi için kullanılan masif ahşap malzemeler bulunmak ile beraber bakımı, kolay temizlenebilir ve ekonomik olması nedeniyle laminat ve lamine malzeme uygulamalarının da sıklıkla yapıldığı görülür.

Masif Ahşap Parke Ürünler

Ahşap parkeler, masif adıyla da anılmakta olup, ahşabın doğal yapısı bozulmadan üretilen parke türüdür. Dayanıklı olması açısından genellikle; gürgen, meşe, gül ağacı gibi sert ağaç türlerinden üretilen kaplamalardır. Doğal olması, ortama hijyen sağlaması, uzun ömürlü kullanımı, ses ve ısı yalıtımında bulunması başlıca özelliklerindendir. Masif malzemelerin temizliği ise oldukça kolaydır. Hafif nemli bir temizlik ürünü ile silinmesi dışında başkaca bir işleme gerek yoktur. Uzun ömürlü olmasını ve çizilmesinin önlenmesi için ise cila yapılması şiddetle önerilir. Düzgün şekilde cilalanmış olan ahşap malzemeler, oldukça şık bir görünüme kavuşur.

Lamine Ürünler

Lamine parke türü ise, çok katmanlı üretilen bir yer kaplama çeşididir. Alt katmanlarında daha düşük kaliteli ağaç malzeme, üst katmanında ise kaliteli ağaç malzeme kullanılarak üretilir. Lamine parkeler ise masif ürünlerden biraz daha pahalı ürünlerdir. Kaliteli lamine ürünlerin üst katmanları ortalama 3 ila 6 mm. arasındadır. Piyasada uygun fiyata satılan daha ince katmanlı lamine parkeler ise ürünün kaliteli özelliklerini yansıtmayacak derece bir üretime sahip olur. Bu tür ürünler ise gerçek lamine ürünler kadar uzun ömürlü olmamaktadır. Genelde üç katmana sahip olan lamine ürünlerin iki katmanlı modelleri de bulunur. Bu modeller daha esnek yapıda olduğundan zemininde sorun olan mekanlar için daha tercih edilebilir ürünlerdir.

Laminant Ürünler

Çok kullanılan diğer bir yer kaplama türü ise laminat parkedir. Lamine ile oldukça karıştırılan bu malzeme, görünüş olarak benzese de üretimi bakımından farklılıklar gösterir. Laminat parke sıkıştırılmış talaşın reçine edilmiş haliyle oluşturulan bir kağıt baskı türüdür.  Ağaçtan imal edilmiş parke türlerine bir alternatif olarak çıkan laminat ürünler, ahşaptaki bakım, rutin zamanlarda cilalanma gibi zorlukları içermez. Maliyet açısından da daha avantajlı olması, bu tür yer döşemelerinin sıklıkla tercih edilmesini sağlar.

Yer döşemesi olarak işçiliği ve bakımı oldukça kolay olan bu malzemeler, renk çeşitliliği sunması ile her türlü mobilya ile uyum sağlayabilecek ürünlerdir.

 

 

  

 

BİZE ULAŞINmehmetdetay57@gmail.com

Çalışma Saatleri
Pzt - Cmtesi 8.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Konum
Zeytinburnu / İSTANBUL
Telsiz mahallesi 85 sokak no:97
Telefon
0532 257 24 82
Bize 7/24 ulaşabilirsiniz.
Email
info@detaysanyapi.com
mehmetdetay57@gmail.com

Detaysanyapı, 2023 © Tüm Hakları Saklıdır

Monovers.com tarafından yapılmıştır.

/* */