Telefon:+90 532 257-2482
Email:mehmetdetay57@gmail.com
Takip edin:

Bina Su Tesisatı

2021-06-15Detaysan Yapı
bina-su-tesisati.jpg

Bina Su Tesisatı

Bina Su Tesisatı Sistemleri

Su tesisatı, binalara gerekli olan temiz suyun iletilmesi, muhafaza edilmesi ve kullanılan atık suyu bina dışına atılmasını sağlayan tüm ekipmanların genel adıdır. Buna göre temiz su ve kirli su tesisatı olarak ikiye ayrılabilen bu sistemler zaman zaman sıhhi tesisat adıyla da anılırlar. Evlerde bulunan banyo, tuvalet, mutfak, binaların su depoları, sitelerde bulunan bahçe sulama, havuz ekipmanlarının tamamı su tesisatı kullanılan yerlerdir.

Temiz Su Tesisatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Temiz su sıhhi tesisatı, binalara kullanılan suyun ölçülmesi adına takılan sayaçtan başlayarak, temiz suyun iletildiği tüm borular ve aksesuarlardan oluşur. Binalarda sıcak su da kullanıldığı için bu tesisat sıcak su ve soğuk olarak iki ayrı boru sisteminden oluşur. Temiz suyun dağıtılması ile ilgili olarak ise teknik olarak üç sistemden bahsedebiliriz.

Bunlardan ilki dizi sistemi olarak adlandırılan daha çok yeni yapılan binalarda gördüğümüz su sayaçlarının toplu halde bir bölümde tutulduğu tesisatlardır. İkinci tesisat sistemi ise basınçlı depo olarak adlandırılan sistemdir. Bu yapının gereği gelen şehir suyunun yeterli tazyikte gelmemesinden kaynaklanır. Gelen şebeke suyu, bu sistem sayesinde kolonlar aracılığıyla yeterli basınçta dağıtılarak, sağlıklı bir su kullanımı yapılması sağlanır. Diğer bir su tesisatı sistemi ise kolon sistemidir. Klasik bir su tesisatı olan kolon sistemi adını, suyun dağıtılma şekli olan kolonlardan almıştır. Bu sistemde ise su sayaçları, her bağımsız bölüm için kapı girişlerine konulur.

Binaların temiz su tesisatı başlıca elemanları ise; dağıtım boruları, kolonlar, kat tesisatı, temiz su ana boru sistemi ve su sayacı ekipmanlarından oluşur.

Kirli Su Tesisat Sistemleri Nelerdir?

Binalardan kullanılan sular atık haline geldikten sonra ayrı bir tesisat sistemi ile şehir kanalizasyon şebekesine aktarılır. Pis su sistemleri buna bağlı olarak 3 şekilde bulunur. Bunlar; bina dışı tesisat, bina içi tesisat ve yağmur suyu tahliye tesisatlarıdır. Burada özellikle yağmur suyu tesisatı konusunda dikkat edilmelidir. Oluklardan tahliye edilen yağmur suları da atık su kategorisine giren sulardır. Yağmur sularının tahliyesi için ise ayrı bir sistem kurulması tavsiye edilen konular arasındadır.

 

BİZE ULAŞINmehmetdetay57@gmail.com

Çalışma Saatleri
Pzt - Cmtesi 8.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Konum
Zeytinburnu / İSTANBUL
Telsiz mahallesi 85 sokak no:97
Telefon
0532 257 24 82
Bize 7/24 ulaşabilirsiniz.
Email
info@detaysanyapi.com
mehmetdetay57@gmail.com

Detaysanyapı, 2023 © Tüm Hakları Saklıdır

Monovers.com tarafından yapılmıştır.

/* */