Telefon:+90 532 257-2482
Email:mehmetdetay57@gmail.com
Takip edin:

Doğalgaz Tesisatı

2022-07-26Detaysan Yapı
dogalgaz-tesisati.jpg

Doğalgaz Tesisatı

Emniyetli Doğalgaz Tesisatı için Bilinmesi Gerekenler

Binalarda kullanılan ısınma ve sıcak su sistemlerinden biri de doğalgaz tesisatı ile sağlanır. Ülkemizde doğalgaz kullanımının oldukça yayılması ile eskiden sanayide kullanılan doğalgaz, artık hemen hemen her evde kullanılmaktadır. Sağladığı tasarruf ve temiz enerji olmasından ötürü oldukça avantajlı bir kaynak olan doğalgaz, bu avantajları yanında kullanımında oldukça dikkat edilmesi gereken bir enerji kaynağıdır. Gaz özelliğinden dolayı, kaçak durumlarında yüksek yanma özelliğine sahip olmasından dolayı tesisatı konusunda oldukça yüksek güvenlik önlemleri alınmaktadır. Denetimleri ise oldukça sıkı olan doğalgaz tesisatları, döşeme konusunda usta kişiler tarafından yapıldığı taktirde sorunsuzca kullanılabilir.

Doğalgaz Tesisatı Elemanları Nelerdir?

Doğalgaz tesisatının belli başlı bazı elemanları bulunur. Bunların en önemlilerinden biri doğalgaz tesisatı ana vanasıdır. Bu vana, binaya giren doğalgazı kontrol etmek için kullanılan bağlantı elemanıdır. Acil durumlarda tüm binanın gazının kesilmesi bu vana sayesinde olur. Özel sızdırmazlığa sahip olması gereken bu vananın TS EN 331 ve TS 9809 güvenlik belgelerine sahip olması gerekir.

Ana vanadan geçen gaz ise, dağıtım boruları ile gaz sayaçlarına iletilir. Dağıtım borularını ise düşey olarak döşenen kolon boruları bulunur. Kolon borularından geçen doğalgaz ise, sayaç bağlantı hattı sayesinde sayaçlara iletilir. Sayaçtan geçen gaz tüketim hattı ile de ayırım hattına iletilir. Ayırım hattı ise, doğalgazın işlendiği kombi, doğalgaz sobası ve diğer doğalgazın kullanıldığı cihaz bağlantı hattına kadar olan boru sistemidir. Cihaz bağlantı hattı ise bağlantı vanasında cihaza kadar olan bölümü oluşturarak doğalgaz tesisatını tamamlamış olur.

Doğalgaz Tesisatı Döşemesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Doğalgaz tesisatı döşeme faaliyetinde en çok dikkat edilmesi gereken konu sızdırmazlıktır. Doğalgaz hattının bütün elemanları malzemeye uygun sızdırmazlık sağlayan ürünler ile bağlanmalıdır. Keten, sızdırmazlık macunu, tesisatların bağlantılarında en çok kullanılan sızdırmazlık malzemeleridir. Tesisatın ise projeye uygun döşenmesi, yetkili firma ve gaz açmaya yetkili firmaların testlerini yapmış olması diğer önemli bir iştir. Tesisat borularının konumlandırılması ise diğer bir kritik konudur. Tesisat ve bağlantı elemanlarının bakım ve acil durumlarda müdahale için kolay erişilebilir döşenmesi çok önemlidir.

Güvenlik açısından diğer bir önemli konu ise, tüm doğalgaz tesisatı elemanlarının darbelere karşı oldukça dayanıklı olmasıdır. Binaya giren tesisat ise yine standart olarak, tehlike anında kolay erişebilir bir şekilde konumlandırılmalıdır. 

BİZE ULAŞINmehmetdetay57@gmail.com

Çalışma Saatleri
Pzt - Cmtesi 8.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Konum
Zeytinburnu / İSTANBUL
Telsiz mahallesi 85 sokak no:97
Telefon
0532 257 24 82
Bize 7/24 ulaşabilirsiniz.
Email
info@detaysanyapi.com
mehmetdetay57@gmail.com

Detaysanyapı, 2023 © Tüm Hakları Saklıdır

Monovers.com tarafından yapılmıştır.

/* */