Telefon:+90 532 257-2482
Email:mehmetdetay57@gmail.com
Takip edin:

Elektrik Tesisatı

2022-10-19Detaysan Yapı
elektrik-tesisati.jpg

Elektrik Tesisatı

Elektrik Tesisatı Faaliyetleri

Elektrik tesisatı, bir binanın en önemli unsurlarındandır.  Dış şebekeden alınan elektrik, tüm binanın aydınlatması, elektrik ile çalışan aletlerin kullanılması için bina içine getirilen elektriğin düzenli kullanımı tesisat sayesinde olmaktadır. Sıva altına yapılan elektrik tesisatında kaliteli malzeme kullanılması, düzgün işçilik ile yapılması uzun süreli kullanılacak olan bu tesisatlar için son derece önemlidir.

Elektrik Tesisatı Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Sıva altına ve üstüne yapılacak olan elektrik tesisatı belirlenen proje dışına çıkılmadan yanmaz özellikli polietilen borular kullanılarak yapılmalıdır. Diğer dikkat edilmesi gereken bir konu ise elektrik tesisatında kullanılacak olan kabloların tek parça halinde ek yapılmadan çekilmesidir.  Ayrıca elektrik tesisatı döşenirken temel topraklama yapılması konusu da oldukça önemlidir. Ayrıca kullanılacak olan tüm malzemelerin TSE onaylı ve gerekli ISO 9001 ve ISO 9002 belgelerinin bulunduğu görülmelidir.

Elektrik tesisat faaliyeti oldukça ciddi bir iş olduğundan, uygulama yapacak olan elektrikçinin gerekli tüm belgelere sahip, işinin ehli bir elektrik ustası olması gerekir. Buna göre elektrik ustasının ilgili meslek odasına kaydı olmalı, tesisat işine başlamadan işe başlama belgesini edinmeli ve iş bitiminde de iş bitirme belgesini hazırlayıp, birer nüshalarını mülk sahibine teslim etmelidir.

Elektrik bilindiği üzere ciddi bir konudur. Yanlış bağlanan veya eskimiş elektrik tesisatları, binaların yanması gibi üzücü olaylara neden olabilir. Bu durum ise can ve mal kaybıyla sonuçlanan hiç istenmeyen durumlara neden olur. Eğer binalarınız belirli bir yılın üzerinde ise mutlaka elektrik tesisatınızı, bir elektrikçiye kontrol ettirmelisiniz. Zira gelişen teknoloji ile birlikte kullanılan yeni ürünler mevcut elektrik tesisatını kaldırmayabilir. Eskiye oranla daha çok elektronik ürün kullanılan binalarda, elektrik tesisatının yenilenmesi neredeyse bir zorunluluk haline gelmiştir.

Tesisat işlemini yapan usta ise montaj sırasında meydana gelebilecek hasarların tümünden ve tesisat döşeme işlemi sonrasında da 2 sene süre ile tesisatta meydana gelebilecek hasarlardan sorumlu olduğu unutulmamalıdır.

Özellikle kış aylarında elektrik tüketiminde artış görülür. Bu yüzden yılda bir kere elektrik tesisatı kontrol edilmesi güvenlik açısından alınması gereken bir önlemdir.

BİZE ULAŞINmehmetdetay57@gmail.com

Çalışma Saatleri
Pzt - Cmtesi 8.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Konum
Zeytinburnu / İSTANBUL
Telsiz mahallesi 85 sokak no:97
Telefon
0532 257 24 82
Bize 7/24 ulaşabilirsiniz.
Email
info@detaysanyapi.com
mehmetdetay57@gmail.com

Detaysanyapı, 2023 © Tüm Hakları Saklıdır

Monovers.com tarafından yapılmıştır.

/* */