Telefon:+90 532 257-2482
Email:mehmetdetay57@gmail.com
Takip edin:

Kartonpiyer ve Stropiyer

2022-08-08Detaysan Yapı
kartonpiyer-ve-stropiyer.jpg

Kartonpiyer ve Stropiyer

İç Mekanları Güzelleştiren Kartonpiyer ve Stropiyer Ürünler

Ev ve iş yerlerinde tavan ve duvarlara uygulaması yapılan, mekanları oldukça estetik bir görünüme kavuşturan alternatif malzemelerden biri de kartonpiyer ve stropiyer malzemelerdir. Görünüm olarak aynı görünüme sahip bu malzemeler, tavan ve duvarların birleşim yerlerini şık bir hale getirmek ve tavanlarda bulunan kornişleri gizlemek için kullanılır.

Kartonpiyer ve stropiyeri birbirinden ayıran özellik ise üretiminde kullanılan malzemelerdir. Kartonpiyer alçı malzemesinden üretilirken, stropiyer, köpük olarak bilinen strafor malzemesinden üretilmektedir. Üretildikleri malzemelere göre ise farklı özellikler barındırırlar.

Kartonpiyer, alçı malzemeden üretildiği için ağır bir malzemedir. Uygulaması ise ince ustalık isteyen, biraz daha zahmetli bir malzemedir. Kattığı şık görünüm yanında çok daha uzun ömürlü bir malzeme olarak bilinir. Stropiyer ise köpük malzeme olduğu için oldukça hafiftir. Aynı görünümü sağlamasına nazaran, çok daha hassas malzemelerdir. Uygulaması esnasında çok fazla toz olmasını istemeyen kişiler, kartonpiyer yerine stropiyeri tercih edebilirler. İki malzemede boyanabilir özelliktedir.

Kartonpiyer ve Stropiyer Uygulamalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kartonpiyer, ağır bir malzeme olduğu için, duvar ve tavanlara montajı esnasında, sıva kırma, delik açma gibi işlemler yapılır. Ayrıca alçı bloklar, yapıştırma alçısı ile monte edilir. Kartonpiyer yapımında alanında tecrübeli bir usta ile çalışmak son derece önemlidir. Alçı bloklardan oluşan kartonpiyerin düzgün yapıştırılmaması, düşmesine ve sonucunda yaralanmalara neden olabilir. Fakat işinin ehli bir usta tarafından uygulaması yapılan kartonpiyerler, uzun yıllar sorunsuzca kullanılabilir.

Stropiyer ise hafif malzeme olduğundan, malzemeye özel yapıştırıcılar kullanılarak kolayca monte edilebilir. Bu malzeme uygulamasında dikkat edilecek nokta ise, uygulaması sırasında sıradan bir yapıştırıcı kullanılmamasıdır. Aksi halde zamanla stropiyerlerde sökülme ve sarkmalar görülebilir. Bu yüzden stropiyer yapıştırmalarında, özel stropiyer tutkalı kullanılmalıdır.

Kolay Erişilebilir Yerler İçin Kartonpiyer, Neme Maruz Kalan Mekanlar İçin Stropiyer

İki malzemenin de boyaması yapılırken, plastik ve su bazlı boya kullanılması en idealidir. Bu malzemeler için sentetik boya kullanılması ise tavsiye edilmeyen bir uygulamadır. Stropiyer malzemenin diğer bir özelliği ise, nem tutmamasından dolayı, banyo gibi mekanlarda kullanımı oldukça elverişlidir. Fakat kolay erişebilir darbelerin olabileceği yüzeylerde, malzemenin dayanıksız olmasından dolayı uygulanması önerilmez.

BİZE ULAŞINmehmetdetay57@gmail.com

Çalışma Saatleri
Pzt - Cmtesi 8.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Konum
Zeytinburnu / İSTANBUL
Telsiz mahallesi 85 sokak no:97
Telefon
0532 257 24 82
Bize 7/24 ulaşabilirsiniz.
Email
info@detaysanyapi.com
mehmetdetay57@gmail.com

Detaysanyapı, 2023 © Tüm Hakları Saklıdır

Monovers.com tarafından yapılmıştır.

/* */